Skutecznie się uczyć: słówka czy zdania

tworzenie zdań a nauka słówekCzy wkuwanie słówek to skuteczna nauka?

Znaleźć dla siebie idealną metodę nauki języka angielskiego, hiszpańskiego czy niemieckiego itp., to nie lada wyzwanie. Jeśli czytałeś poprzednie wpisy na tym blogu, to już zapewne wiesz, że dobrym rozwiązaniem jest wyjazd za granicę i regularne zajęcia u dobrego nauczyciela. Ale co robić w swoim wolnym czasie, żeby wykorzystać go w sposób praktyczny i skuteczny?

Wielu z Was wybiera naukę słówek. Teraz łatwo znaleźć sposób uczenia się poszczególnych wyrazów: są strony internetowe, elektroniczne słowniki, programy komputerowe, aplikacje mobilne czy fiszki, które wspomagają naukę. Można ‘przerzucać’ dziesiątki słówek dziennie i powtarzać bez końca, ale czy to wystarczy, aby mówić w języku obcym naturalnie i poprawnie? Załóżmy, że poznajemy około 25 słówek dziennie – to jest zazwyczaj tyle słówek, ile średnio zaleca się, aby poznawać każdego dnia. W ciągu tygodnia powinniśmy więc mieć już wyuczonych 150 słówek, około 600 w ciągu miesiąca, a w jeden rok teoretycznie moglibyśmy nauczyć się ponad 7000 wyrazów. Ale czy chodzi tu o ilość czy jakość? Czy poznanie i zapamiętanie tylu słów pozwoli Ci na posługiwanie się językiem naturalnie i poprawnie?

Przede wszystkim ważne jest użycie danych słów w kontekście. Jeśli nauczymy się przykładowo, że to do – robić, never – nigdy, before – przedtem, like – tak jak, czy będziemy w stanie powiedzieć np. Nigdy wcześniej czegoś takiego nie robiłem? Gratulacje, jeśli na podstawie powyższych słów udało Ci się skonstruować zdanie podobne do I’ve never done anything like that before, ponieważ jest to naturalne i poprawne w języku angielskim. Jeśli nie, nie ma co się martwić. Chodzi o to, aby poznawać i uczyć się pełnych zdań, w przeciwieństwie do pojedynczych słów oderwanych z kontekstu. Zamiast bezmyślnie uczyć się dziesiątek słówek, dlaczego nie nauczyć się tylko kilku, ale przydatnych zdań osadzonych w życiu codziennym.

Oczywiście należy mieć na uwadze, że nie tylko wyuczone zdania i słowa składają się na umiejętność mówienia w języku obcym. Jest także drugi, niemniej ważny czynnik – gramatyka. To ona pomoże jeszcze szybciej, dokładniej i efektywniej uczyć się języka. Ponadto dobra znajomość gramatyki w zależności od kontekstu pozwoli płynnie przekształcać zdania. Przypatrzmy się, co z wiedzy gramatycznej zawiera zdanie I’ve never done anything like it before: ze słówkami takimi jak never/before często używa się czasu present perfect, który wskazuje na powiązanie czynności z czasem teraźniejszych (nigdy wcześniej – czyli do tej pory tego nie robiłem); anything używane w zdaniach przeczących; like używane dla porównań. Gdy odkryjemy zasady rządzące językiem obcym i zrozumiemy konstrukcje zdań, które powtarzamy, nauka stanie się przyjemnością, a przecież każda przyjemność motywuje do dalszych działań. Czyż nie lepiej postawić na jakość, niż na ilość?

Sprawdź sam/a czy to jest właściwy sposób nauki dla Ciebie. Podziel się opinią w komentarzu i napisz, czy Twoja nauka języka wygląda podobnie czy uczysz się zupełnie inaczej?

Jedna myśl na temat “Skutecznie się uczyć: słówka czy zdania”

Dodaj komentarz