Od przywitania wszystko się zaczyna. W każdym języku możemy przywitać się na wiele różnych sposobów. Niezależnie jednak od miejsca na świecie, w jakim się aktualnie znajdujemy, cel jest zawsze ten sam: nawiązanie kontaktu. Być może najważniejszego w naszym życiu.


Czy na Twojej liście miast, które chcesz odwiedzić, znajduje się jakieś włoskie miasto lub miasteczko? Marzy Ci się spacer po zachwycających uliczkach Rzymu lub podziwianie zapierających dech w piersiach widoków w Positiano?

Zanim wyruszysz w podróż, warto przywitać się z językiem włoskim. Podstawowe wyrażenia i zwroty pomogą Ci wejść w klimat słonecznej Italii i przygotować do smakowania jej uroków. Jeżeli nie wiesz, od czego zacząć, podpowiadamy – zakryj, żeby odkryć.

Po lewej znajdziesz odpowiedniki w języku polskim, po prawej w języku włoskim wraz ze wskazówkami. Zakryj odpowiedzi i napisz swoją propozycję. Jeśli nie znasz danego wyrażenia – odkryj je! :)

Możesz przywitać się po włosku na co najmniej 5 sposobów.

Buongiorno!

Dzień dobry!

Buona sera!

Dzień dobry [po południu] / Dobry wieczór!

Ciao!

Cześć [na powitanie i pożegnanie]!

Benvenuti!

Witajcie!

Formą półformalnego powitania, bardziej oficjalną niż Ciao!, ale mniej niż Buongiorno!, jest Salve! Możemy tak powiedzieć do osoby, z którą nie jesteśmy na ty, np.

Salve, professore!

Tę formę powitania często usłyszymy również, wchodząc do sklepu. Buon giorno można także zapisać rozłącznie, lepiej widać wówczas budowę tego pozdrowienia:

buon ‘dobry’ + giorno ‘dzień’.

W ten sposób możemy też życzyć komuś dobrego dnia.

Podane ćwiczenia pochodzą z pierwszej części praktycznego kursu językowego ,,Włoski w tłumaczeniach”. Jeśli chcesz przyswoić najbardziej użytkowe i podstawowe frazy, skorzystaj z metody zakryj-zapisz-sprawdź!

Książka ,,Włoski w tłumaczeniach. Gramatyka cz. 1″ (A1) łączy naukę gramatyki z rozwijaniem umiejętności mówienia i rozumienia ze słuchu. Nie musisz jeszcze niczego umieć. Wystarczy Twoja chęć do nauki!

Znajdziesz tu setki zdań i wyrażeń przydatnych na co dzień, ułożonych według zagadnień gramatycznych – od najłatwiejszych do coraz bardziej skomplikowanych. Przystępnie napisane wskazówki w języku polskim, ułatwią Ci zrozumienie zasad gramatycznych języka włoskiego.

Do książki opracowany został 5-godzinny kurs audio mp3, który pomoże Ci utrwalić wiedzę i wyćwiczyć wymowę, a także ułatwi prawidłowe konstruowanie zdań.

Rozpocznij naukę już dziś i przywitaj się z włoskim!


Dodaj komentarz