O przydatności piosenek w nauce języka francuskiego

Życie jest piosenką taki tytuł nosiła wydana w Polsce przed kilkunastoma laty antologia francuskiej piosenki poetyckiej. Kolekcja zawierała utwory takich wykonawców jak Edith Piaf czy Gibert Bécaud, a zatem światowych gwiazd estrady, na których utworach wychowały się przynajmniej dwa pokolenia adeptów języka Moliera. Trudno zaprzeczyć, że współcześni uczniowie – nastoletni czy dorośli – niekoniecznie muszą się już utożsamiać z piosenkami z lat 50. czy 60. XX wieku. Nie oznacza to jednak, że nauka języka poprzez muzykę definitywnie odeszła do lamusa.

Przede wszystkim przyjemność!
Teksty piosenek przydadzą się nam na każdym etapie przyswajania
francuszczyzny
– na początku ułatwią osłuchiwanie się z językiem, później francuskie piosenki, nauka języka, francuskibędą nieocenioną pomocą w nauce słownictwa czy gramatyki. Żeby jednak mogło się tak stać, musimy popracować nad doborem repertuaru. “Odpowiednim”, czyli po prostu takim, który pokochamy! Jeżeli uczęszczamy na kurs, zawsze możemy poprosić o radę lektora; świetnym pomysłem byłoby zresztą poświęcenie jednej bądź kilku lekcji lekturze wybranych tekstów piosenek. Ucząc się samodzielnie, musimy wykazać nieco większą inicjatywę. W dobie internetu wyszukanie utworów zgodnych z naszym gustem nie powinno jednak przysporzyć większych trudności.

Jak pracować z francuskimi piosenkami?
Wszystko zależy od naszej aktualnej znajomości języka i pomysłowości. rozumienie ze słuchu, francuskie piosenkiSłuchanie nowych utworów z pewnością rozwinie umiejętność rozumienia ze słuchu: początkowo możemy nie łapać zupełnie nic, ale stopniowo zaczniemy rozróżniać poszczególne słowa i zdania. Osobom początkującym i średnio zaawansowanym polecilibyśmy przy tym raczej miłosne ballady niż hiphopowe kawałki o życiu francuskich przedmieść. Powód wydaje się oczywisty: język osobistych wyznań jest z reguły staranniejszy i gramatycznie poprawny, a zatem bez większych kłopotów zrozumiały także dla cudzoziemca.

Jak rozbudzić pasję?
Piosenki współczesnych francuskich (czy też frankońskich) wykonawców przydadzą się również nauczycielom. Dzięki nim mogą oni pokazywać język francuski, nauka językauczniom, że muzyka znad Sekwany jest nie tylko wartościowa, ale także otwarta na świat i kontrowersyjna. Przykładem może być farncusko-angielska twórczość Emily Loizeau albo solowa działalność Bertranda Cantata (byłego wokalisty zespołu Noir Décir), rozpoczęta po odbyciu przez piosenkarza kary za nieumyślne spowodowanie śmierci jego partnerki. Piosenki tych (i wielu innych) wykonawców cechuje poetyckie wysmakowanie i bogate słownictwo, co sprawi, że obcowanie z muzyką francuską stanie się dla uczniów prawdziwa przygodą.

Martyna Żurawska

Dodaj komentarz