Jak szybko nauczyć się rosyjskiego alfabetu?

Nauka rosyjskiego alfabetuAlfabet rosyjski nazywany jest grażdanką. Dla osób, które nie miały nigdy styczności z językiem rosyjskim, wydaje się zadziwiająco trudny. Bardzo często można się spotkać z przekonaniem: „Język rosyjski jest piękny, ale ten alfabet! Nigdy go nie opanuję, dlatego nie będę się uczyć języka rosyjskiego”. Jest to powszechna opinia, ale czy słuszna?

 

 

Ku zaskoczeniu wielu grażdanka ani Rosyjski w tłumaczeniach. Gramatykanie jest trudna, ani nie wymaga wielu
tygodni żmudnej pracy. Składa się
33 liter. Dla porównania – polski alfabet to 32 litery. Różnica jest niewielka, dodatkowo wiele liter ma taką samą postać: polskie k, a, m, o – rosyjskie к, а, м, о. Pozostaje poznać kolejnych 28 liter i ogólne zasady ich stosowania.

Ale jak się nauczyć alfabetu, jakie kroki podjąć? Wystarczą długopis, zeszyt w linie i odrobina chęci. Dobrym i sprawdzonym sposobem jest nauka małymi krokami. Uczenie się liter alfabetu po kolei na pamięć nie przynosi pożądanego efektu
i może jedynie zrazić początkującego ucznia.

Poznajemy najpierw trzy litery:

М м [m]   ………………………………

А а [a]      ………………………………

П п [p]     ………………………………

Zapisujemy je ciągiem w zeszycie w linie, czując się przy tym jak małe dziecko i wracając wspomnieniami do najmłodszych lat szkolnych. Gdy opanujemy powyższe litery alfabetu, możemy już napisać pierwsze słowa:

Мама   …………………………………

Папа    …………………………………

И и [i] …………………………………

Ważne, by ćwicząc pisanie, wymawiać litery na głos – szybciej je wtedy przyswajamy. Znając już litery: м, а, п, и, z łatwością napiszemy pierwsze wyrażenie:

Мама и папа ………………………….

Następne litery:

Б б [b] ………………………………

Р р [r]  ………………………………

Т т [t]  ………………………………

брат …………………………………

Tym sposobem, wykonując małe kroki, możemy nauczyć się cyrylicy stosunkowo szybko. Oczywiście nie wolno zapominać o systematyczności i powtarzaniu zgodnie z zasadą, że ćwiczenie czyni mistrza.

Ten sposób nauki grażdanki (wraz ze szczegółowym opisem i płytą) znajdziesz w 1. części serii Rosyjski w tłumaczeniachGramatyka.

Katarzyna Łukasiak

POZNAJ MATRIOSZKĘ I POKOCHAJ ROSYJSKI

Rosyjski w tłumaczeniach. Gramatyka

Praktyczny kurs do nauki od podstaw 
Rosyjski w tłumaczeniach. Gramatyka

Ucz się rosyjskiego z krótkimi filmami z serii Blinki.

Dodaj komentarz