jak zacząć mówić w języku obcymDlaczego tak trudno zacząć mówić w języku obcym?

Jak każda nowa umiejętność, tę także musisz wyćwiczyć. Nie ma innej rady. Każdy sportowiec o tym wie, muzyk, pisarz czy malarz. Z początku na pewno będzie trudno, będziesz się męczył, będziesz popełniać błędy, będziesz poruszać wszystkie trybiki w mózgu, a i tak z trudem przypomnisz poprawne wyrażenia i zwroty na czas.

Jednak za każdym kolejnym razem nie popełnisz już tych samych błędów. Oczywiście pojawią się kolejne błędy i kolejne słowa, które raz zapamiętane, znów odmówią wstawienia się w odpowiedniej okoliczności. Potem jednak i one staną się oczywiste, a Ty będziesz miał w głowie gotowe struktury i słowa do użycia. A potem znowu pojawią się coraz to nowe problemy, a nowe błędy językowe zaczną przeplatać jezyk. Cały proces powtarza się i nakłada na siebie. Jeśli wytrwale i cierpliwie będziesz ćwiczył mowę, bardzo szybko zdasz sobie sprawę, że zdobywasz coraz to większą swobodę wyrażania swoich myśli.

Kiedy więc zacząć mówić w języku obcym?

Od zaraz, teraz! Jeśli myślisz poważnie o nabywaniu nowych umiejętności, trzeba wykorzystać każdą chwilę.

Trzeba nie bać się popełniania błędów, po prostu odważ się mówić, przezwyciężaj strach i składaj zdania tak jak potrafisz, myśląc jednocześnie nad tym co i jak wypowiadasz.

Czytaj w języku obcym na głos. Myśl na głos! W ten sposób wyćwiczysz mięśnie twarzy i dużo łatwiej zaczniesz kontrolować wymowę. Najlepiej jeśli wyobrazisz siebie w roli prezentera telewizyjnego, który musi wszystko klarownie przekazać. Zawsze dawaj z siebie 100%.

Co robić jeśli mam blokadę językową?

Jeśli odczuwamy blokadę przed mówieniem, trzeba sobie uświadomić, że to fenomen naturalny, który jest łatwo zauważalny u dzieci. Zanim dziecko zacznie mówić, przeżywa on tzw. Silent Period (okres milczenia). Człowiek zawsze musi się oswoić, przezwyciężyć wstyd bądź utwierdzić się w zdobytej wiedzy i umiejętności, zdobyć pewność siebie zanim odważy się mówić. U jednych trwa to krótko, u innych długo, niektórzy mają więcej odwagi, inni mniej. Koniec końców, najważniejsze jest to, aby zacząć mówić w języku obcym, bo na czekanie już nie ma czasu. Dzieci mają go mnóstwo i mało zmartwień, więc czekają na ten właściwy moment, podczas gdy dorośli już takiego komfortu zazwyczaj nie mają. Warto więc przezwyciężyć wszelkie bariery i zacząć mówić jak najszybciej to możliwe.

Co zrobić, aby zacząć mówić?

Żeby każda wypowiedź była łatwiejsza, trzeba zrozumieć przede wszystkim zasady na jakich działa dany język. Gdy posiądziemy dobrą wiedzę na temat systemu, będzie Ci o wiele łatwiej posługiwać się wyrazami i zwrotami. To jest trochę jak z gotowaniem: można gotować wrzucając wszystko do garnka i coś z tego wyjdzie, ale gdy wiesz co z czym się je, łatwiej i szybciej stworzyć pyszne potrawy. Prędzej nabierzesz wprawy w posługiwaniu się językiem, gdy dokładnie sprawdzisz jakie reakcje w nim zachodzą.

Czy szybko i łatwo zacznę mówić w języku obcym?

Wszystko zależy od Twojej motywacji, systematyczności i czasu poświęconego nauce. Nikt jednak nie zagwarantuje, że będzie łatwo i szybko. Czas musi zrobić swoje, ale w końcu będziesz mówił. Trzeba po prostu używać nowego języka jak najczęściej się da.

Podsumowanie

Trzy punkty do zapamiętania:

1. Trzeba mówić! Często i gęsto, z błędami czy bez, nieważne.
2. Trzeba powtarzać! Będąc pewnym poprawnych struktur i wyrazów, wykorzystuj je w każdej sytuacji, w której używasz języka obcego.
3. Trzeba być cierpliwym! Bądź wytrwałym i systematycznie ćwicz mówienie.

Dodaj komentarz