Mięsiste, słodkie i kuszące… Sezon na truskawki już się rozpoczął! Jest to jeden z najpopularniejszych owoców, który cieszy się uznaniem wielu smakoszy. Oprócz atrakcyjnego wyglądu i zniewalającego smaku zawiera cenne witaminy, takie jak A, B1, B2, B3, B6, C, E, a na dodatek potas, fosfor, wapń, magnez, sód, żelazo, cynk, mangan i kwas foliowy.

Podobnie jest z francuskimi słówkami: wyglądają kusząco, a częste ich przyswajanie wzbogaca nasz umysł o językowe wartości odżywcze. Jak zatem skutecznie nauczyć się francuskiego słownictwa, aby nasze zdania były soczyste i dojrzałe jak truskawki na słońcu?

Warto sięgnąć po sprawdzoną metodę ,,w tłumaczeniach”, dzięki której przyswoimy najważniejsze wyrażenia w zdrowych dawkach.

Podstawowa zasada brzmi: zakryj, zapisz, sprawdź! Pamiętaj: praktyczne ćwiczenia to doskonały sposób na zapamiętanie nowych słówek, które często nie chcą wejść do głowy. Oprócz tego warto posłuchać, jak poszczególne zdania czyta natywny lektor. Wszak to francuski akcent nadaje wszystkiemu smaku!

Zauważmy, że nazwy owoców zakończone literą e są najczęściej rodzaju żeńskiego,

np. une fraise, une banane, une orange, une cerise, une poire, une prune.

Te zakończone spółgłoską są r. męskiego,

np. un citron, un melon, un raisin, un ananas.

Ta prawidłowość dotyczy też nazw warzyw: une carotte, une olive, une laitue, une tomate, une pomme de terre są r. żeńskiego, a un ail, un oignon, un poivron, un champignon, un haricot, un pois są r. męskiego.

Masz apetyt na więcej? Zerknij do rozdziału 14. z książki ,,Francuski w tłumaczeniach. Słownictwo cz. 1 (A1-B2)”! Poświęcony został nazwom owoców i warzyw. Znajdziesz tam nie tylko ćwiczenia leksykalne, ale też mnóstwo wskazówek dotyczących pisowni, gramatyki i francuskiej kuchni!

Zapoznaj się z tabelką, która zbiera wszystkie nazwy najpopularniejszych owoców. Przetłumacz wybrane zdania, a potem… zweryfikuj ich poprawność!

I jak, masz nosa do owoców? :) Sprawdź, jak czyta te zdania francuski lektor i powtarzaj razem z nim. Wpisz kod podany w książce i pobierz wszystkie nagrania w formacie mp3.

Sięgnij po ,,Francuski w tłumaczeniach. Słownictwo cz. 1 (A1-B1)” i zasmakuj we francuskim słownictwie!

Dodaj komentarz